By British Council Slovakia

20. august 2024 - 11:51

Nalákajte svoje dieťa na učenie sa angličtiny pomocou zábavných divadelných aktivít

Divadlo je skvelý spôsob, ako nadchnúť deti prvého stupňa pre učenie sa jazykov. Zapája ich predstavivosť a môže to byť zábavná zmena ich rutiny, pretože môžu skúmať rôzne scény, od supermarketu po svet fantázie.

V tomto blogovom príspevku preskúmame, ako môže hranie divadielok po anglicky pomôcť rozvíjať komunikačné a posluchové schopnosti vašich detí a dodať jazyku väčší zmysel.

Zahrievanie

Predstava drámy môže byť pre niektoré deti odstrašujúca. Nie sme predsa všetci začínajúce hollywoodske hviezdy! Dobrá zahrievacia aktivita môže spôsobiť, že sa deti (a rodičia!) budú cítiť pohodlnejšie a každého rozhýbe bez toho, aby cítil tlak na kreativitu.

Na začiatok môžete vyskúšať tieto nápady.

  • Clapping games (Hry s tlieskaním)
    Hráči sedia v kruhu (alebo oproti sebe, ak ste len dvaja). Prvý hráč zatlieska rytmus, ktorý musí nasledujúci hráč zopakovať. Môžete skúsiť počítať, aby bola hra náročnejšia.
  • ‘Keep fit’ činnosti 
    Podobá sa to tlieskacej hre, ale zapája celé telo. Prvý hráč urobí veľký pohyb rukami a nohami (napr. dosiahne na strop alebo urobí hviezdicový skok), ktorý musia ostatní hráči skopírovať.
  • Warm-up dances (Tance na rozcvičku)
    Beat by Beat Press ponúka široké spektrum aktivít vrátane jednej, ktorá sa volá Shake it off. Pri tejto aktivite musia hráči podľa hudby postupne zatriasť oboma rukami a nohami.

Ak robíte drámu so staršími deťmi, môžete vyskúšať tieto skupinové aktivity od British Council. Je možné ich vykonať s tromi až piatimi účastníkmi.

Improvizácia

Improvizované hranie rolí umožňuje vám a vašim deťom vyskúšať si byť odlišnými ľuďmi a preskúmať imaginárne svety. Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať, je „neobmedzovať“ svoje dieťa. Ak napríklad povie, že dnu vošiel modrý slon, tak to tak aj bolo. Je však dobré mať na výber nejaké scény (napríklad papieriky v klobúku), ak by vaše deti nič nenapadlo. Tu je niekoľko príkladov:

  • učiť sa lyžovať/surfovať
  • používať hrnčiarsky kruh
  • predstaviť priateľovi svojho fantastického nového domáceho miláčika draka alebo tigra
  • ukázať priateľovi vašu luxusnú vilu alebo palác
  • mať hodinu angličtiny – s vaším dieťaťom ako učiteľom.

Oveľa viac nápadov na improvizačné scenáre nájdete na stránke ThoughtCo, a ak potrebujete inšpiráciu, môžete vyhľadať stovky ďalších.

Prečo nepremeniť svoju rolovú hru na poriadnu udalosť? British Council má k dispozícii aktivitu na tvorenie pozvánok do divadla, takže môžete pozvať priateľov a rodinu, akoby sa konalo skutočné predstavenie.

Yes, no, please, banana

V tejto hre musíte vy a vaše dieťa vytvoriť 30-sekundovú scénku iba pomocou slov ‘yes’, ‘no’, ‘please’ a ’banana’. Povzbudzujte deti, aby používali rôzne tóny a výrazy tváre – predstavenie by malo byť vierohodné, aj keď je úplne nezmyselné. Je úžasné, ako kreatívne môžu byť deti s touto hrou. Skúste si pozrieť tieto krásne príklady Yes, no, please, banana performances na YouTube.

Ak chcete použiť viac jazykových prvkov, môžete zopakovať vytvorenú scénku s väčším počtom dialógov. Napríklad namiesto:

„Banana?”
„Yes. Banana.” 

skúste

„Is that a banana?”
„Yes, it’s a banana. Do you have a problem with that?”

Vaše dieťa začne premýšľať o tom, ako vyjadriť význam mimikou tváre a rečou tela, a tiež precvičovať zložitejšie anglické vety.

The questions game (Hra na otázky)

„The questions game” (Hra na otázky) je dobrou voľbou pre deti, ktoré už ovládajú základy angličtiny. Vyberiete si scenár a začnete ho hrať po jednej replike. Výzvou je, že každý riadok musí byť otázkou, na ktorú odpoviete ďalšou otázkou.

Napríklad:

‘Can I come in?’ (Môžem ísť dnu?)
‘Are your shoes clean?’ (Máš čisté topánky?)
‘Why wouldn’t they be?’ (Prečo by neboli čisté?)… Uvidíte, koľko replík dokážete vymyslieť!

Mime activities (Pantomíma)

Ak sa vaše dieťa angličtinu ešte len začalo učiť, mime (pantomíma) je skvelý spôsob, ako ho postupne zoznámiť s niekoľkými novými slovami. Čoskoro si rozšíria slovnú zásobu. Tieto aktivity však pokojne použite aj pri pokročilejších študentoch – mime (pantomíma) im pomôže nadviazať na to, čo už vedia.

  • Sign language poetry (Poézia v posunkovej reči)
    Vaše deti nemusia ovládať posunkovú reč, aby ocenili tieto krásne, výrazné básne. Stačí, ak ich naučíte niekoľko znakov a poviete niekoľko slov pri vykonávaní aktivity. Pozrite si prvý sign language poetry slam v Spojenom kráľovstve z roku 2017 a objavte niekoľko príkladov na vyskúšanie.
  • The adverb game 
    V tejto hre si jeden hráč tajne vyberá príslovku (rýchlo, nemotorne, šťastne atď.). Ostatní hráči ho môžu požiadať, aby vykonal akúkoľvek činnosť (napríklad chôdzu, tanec, smaženie vajíčka) na spôsob tajnej príslovky, až kým ju neuhádnu.
  • Where are we? 
    Spomeňte si na miesto, ktoré vaše dieťa pozná a kam spolu chodíte. Pantomímou znázornite aktivity, ktoré na danom mieste so svojím dieťaťom robíte, zatiaľ čo ono musí uhádnuť, kde sa nachádzate (napr. kúpalisko alebo supermarket). Potom si môžete zmeniť roly.
  • What is it? 
    Táto aktivita je dramatickejšia, ak máte ako rekvizitu prázdnu tašku. Vyberte imaginárny predmet z tašky (napríklad šteniatko, ceruzku alebo hodinky) a pomocou pantomímy ho používajte. Vaše dieťa potom musí uhádnuť, čo ste vybrali.

Záverečné myšlienky

Nemusíte byť učiteľom drámy, aby ste svojim deťom pomohli naučiť sa angličtinu prostredníctvom divadla. Rodičia môžu pomocou jednoduchých nápadov povzbudiť deti, aby využívali svoju predstavivosť. Na internete je tiež veľa zdrojov od prípravy riadnej hry až po vývoj postáv. Môžete dokonca inšpirovať svoje deti, aby začali viac používať angličtinu pri svojich vlastných hrách.